To forum dla prawdziwego pasjonata kotów i koni....
Wielu hodowców kotów syjamskich broni³o siê przed przekszta³caniem nowoczesnego syjama w kota coraz smuklejszego i maj±cego coraz wê¿sz± g³owê. Aby nie dopu¶ciæ do zmian w tej rasie, szukali sposobu odnalezienia dawnego typu syjama, jaki w latach 50. jeszcze dominowa³ w hodowlach. Poniewa¿ u hodowców prawie ju¿ nie by³o tego typu kotów, próbowano temu zaradziæ poprzez kojarzenie niekrewniacze. Istotn± pomoc± okaza³ siê w tym wypadku europejski kot krótkow³osy, który szybko sta³ siê wysmuk³ym typem orientalnym.
Oprócz tego w powstawniu rasy du¿± rolê odegra³y programy hodowlane z kotami tonkijskimi. Niektórzy amerykañscy hodowcy równie¿ wykonali wiele pionierskiej pracy przy tworzeniu tej rasy i nadali jej now± nazwê "kot tajski", aby j± wyra¼nie odrci¿niæ od kota syjamskiego. Wzorzec rasy ustalony w Stanach Zjednoczonych od 1990 r. obowi±zuje tak¿e w Niemczech na podstawie zatwierdzenia przez ¶wiatowy zwi±zek WCF. Decyzjê tê uzna³y tak¿e niektóre niezale¿ne zwi±zki. W Polsce nazwa ta jeszcze siê nie upowszechni³a. Idealny kot tajski jest ¶redniej wielko¶ci, raczej masywny, lecz zarazem elegancki w ruchu. Ma harnonijne proporcje cia³a i okr±g³awe kszta³ty; jest silnie umiê¶niony.
G³owa jest okr±g³a, a policzki i czo³o s± uwydatnione, profil nosa - poczynaj±c od sklepionego czo³a - tworzy liniê wypuk³±. Górna powieka ma kszta³t migda³owaty, dolna za¶ - okr±g³y, co razem stanowi o wygl±dzie typowego kota tajskiego. Szeroki rozstaw oczu i ¶rednia ich wielko¶æ odró¿niaj± oczy kota tajskiego od oczu kota sy- jamskiego. Oczy powinny byæ mo¿liwie intensywnie ciemnoniebieskie; jasne lub bladoniebieskie z pocz±tkowego okresu hodowli tej rasy nie s± ju¿ tolerowane i wykluczaj± koty z dalszej hodowli.
Pyszczek jest lekko zaokr±glony, w ¿adnym razie nie mo¿e byæ ostro zakoñczony jak u syjamów, harmonizuje z ogólnym wygl±dem g³owy. Dobrze rozwiniêty podbródek tworzy z profilu jedn± liniê z czubkiem nosa. Uszy s± ¶redniej wielko¶ci, szerokie u nasady, lekko zwrócone do ¶rodka i trochê bocznie osadzone. G³owa wraz z uszami trochê przypomina kszta³tem jab³ko.
Cia³o robi wra¿enie du¿ego i mocnego, z dobrze rozwiniêt± klatk± piersiow±. Linia grzbietu ku ty³owi lekko siê wznosi, co jest spowodowane przez nieco d³u¿sze tylne ni¿ przednie koñczyny. Kark nie mo¿e byæ zbyt d³ugi i robi ogólne wra¿enie muskularnego. Koñczyny tak¿e nie mog± byæ za d³ugie i musz± mieæ proporcje stosowne do reszty cia³a. Koñce ³ap s± okr±g³awe. Ogon jest ¶redniej d³ugo¶ci, u nasady nieco grubszy, ostro zakoñczony. Mocne i ³adne futro ¶ci¶le przylega do cia³a, jednak nie jest tak rzadkie jak typowe futro syjamów. Ma ma³o podszycia, lecz mimo to wygl±da delikatnie i jest jedwabiste.
Istnieje kilka odmian barwnych. U wszystkich wa¿ny jest wyra¼ny kontrast miêdzy barw± zasadnicz± futra a oznakami na g³owie. uszach, koñczynach i ogonie.
Sealpoint maj± czarnobr±zowe oznaki na tle od be¿owego do kremowego. Dopuszczalne s± ciemniejsze cienie. Bluepoint maj± szaroniebieskie oznaki na niebieskawym tle. które powinno byæ mo¿liwie jasne. Czekoladowe i liliowe maj± barwê zasadnicz± futra i barwê oznak takie same jak syjamy typu nowoczesnego. To samo odnosi siê do redpoint, tortiepoint i tabbypoint. Ostatnie wymienione s± jednak jeszcze w stadium eksperymentów hodowlanych i nie maj± w pe³ni dojrza³ych cech typowych dla rasy.
S± ju¿ pierwsze programy maj±ce na celu wyhodowanie tradycyjnego orientalnego kota krótkow³osego.
Offline