To forum dla prawdziwego pasjonata kotów i koni....
Cechy charakterystyczne
Dzi¶ koñ hanowerski zaliczany jest do najwy¿ej cenionych raz koni startuj±cych w miêdzynarodowych konkursach skoków i uje¿d¿eniowych. Swoj± s³awê zawdziêcza spokojnemu temperamentowi, doskona³ej skoczno¶ci i elastyczno¶ci oraz eleganckim chodom.Wygl±d
Hanower fascynuje swoj± atletyczn± budow±. Jest du¿y, ma d³ug±, wysoko osadzon± szyjê, uko¶ne ³opatki, muskularn± pier¶ i wysoki k³±b. Jesgo g³owa jest ¶redniej wielko¶ci z wysokim czo³em. £agodne spojrzenie odzwierciedla jesgo zrównowa¿ony charakter. Grzbiet jest do¶æ d³ugi, k³oda szeroka i g³êboka, zad muskularny, czasem nieco p³aski i kanciasty. Koñczyny s± solidnie zbudowane, stawy wyra¼nie.
zarysowane, mocne, kopyta du¿e.
Umaszczenie
Wszystkie barwy jednolite s± akceptowane, zwykle kasztanowate i gniade, równie¿ kare z bia³ymi odznakami na g³owie i nogach.
Charakter
Zrównowa¿ony, poczciwy, dzielny - hanower to koñ o doskona³ym charakterze, pojêtny i chêtny do æwiczeñ. Nie ma wnim nic z buty i nerwowo¶ci niektórych pe³nokrwistych; dziêki rygortstycznej selekcji ukszta³towano konia o cechach czempiona.
Wysoko¶æ w k³êbie
Oko³o 168 cm
Koñ sportowy
Po II wojnie ¶wiatowejw miarê, jak postêpowa³a mechanizacja w rolnictwie, hodowla konia hanowerskiego stopniowo traci³a na znaczeniu. Z 539 ogierów w 1948 r., zachowa³o siê do 1963 roku tylko 149 - nadszed³ czas na przedefiniowanie koncepcji hodowli. Aby stworzyæ dobrego konia rekreacyjnego i sporowego, zdecydowano siê na dolewkê krwi trakena i konia pe³nej krwi angielskiej.
W ten sposób ciê¿ki hanower zosta³ uszlachetniony - zyska³ wiêcej polotu i elegancji ruchów, nie trac±c przy tym nic ze swojej pierwotnej si³y i wytrzyma³o¶ci.
Hanower dzisiaj
Bardzo rygorystyczne przepisy hodowlane w Niemczech zabraniaj± krzy¿owania z koñmi, które nie spe³niaj± wymogów Ksiêgi Stadnej. Raz w roku specjalna komisja ocenia ogiery i ich potomstwo, analizuj±c szczegó³owo pokrój, chód, wytrzyma³o¶æ, sprawno¶æ ogóln± i temperament ka¿dego odobnika. Na podstawie oglêdzin ogiery klasyfikowane s± w 3 kategoriach; te zwierzêta, które nie spe³niaj± oczekiwañ s± wykluczane z hodowli. Dziêki tej specjalnej kontroli rasa hanowerska jest nadzwyczaj jednolita.
Offline